Jak na bazarové podvodníky?

Jak na bazarové podvodníky?

Dobře jsem se pobavil při čtení příspěvku uživatele „Tomáš“ na webu avizo.cz 🙂 Cituji:

„Poslední dva uvedené mám rozpracované, jejich balík je právě na cestě do Nigérie. 😀

Bavím se tím, že odpovídám na tyto maily a navazuju s podvodníky „obchodní vztahy“. Samozřejmě jsem jim nikdy neposlal ani nudli, ale oplácet jim stejnými špeky, které zkoušejí na své oběti je docela zábava. Podmínkou je fiktivní e-mailová schránka a žádné skutečné kontaktní údaje.

Nejdřív se smlouvá o ceně. Jsou ochotní zaplatit i dvojnásobek toho, co by dali za nové zboží a argumentují tím, že shánějí přesně tento model, v Nigérii není k sehnání a že to spěchá a je to dar pro syna, dceru, bratrance, neteř (nehodící se škrtněte).

Pak po vás budou chtít platební údaje, banku, číslo účtu, případně adresu a telefon. Vymyslíte banku např. VYJEB Bank, a. s., náhodné číslo účtu, adresu na kriminál v Ilavě, telefon na nigerijské velvyslanectví v Budapešti.

Peníze „posílají“ tak, že vám přijde mail, který se tváří jako poslaný z nějaké existující banky (Lloyds, Royal Bank of Scotland) a že peníze jsou na cestě na „Váš účet“. Další oblíbený platební kanál je přes PayPal, ale opět z nějaké adresy, která s PayPal nemá nic společného.

Dostanete tedy potvrzení, že peníze jsou na cestě a máte poslat potvrzení o zaslání balíku. Pro tyto účely jsem si jsem si založil na internetu fiktivní dopravní společnost, která vydává potvrzení o přijetí balíku k dopravě (scan fiktivního formuláře vytvořeného Malováním ve Windows), dovoluje trackování balíku podle podacího čísla (HTML stránka) a pak dotyčného podvodníka vodí po Africe, kde putuje jeho zásilka (stačí z času na čas aktualizovat onu HTML stránku). Přepravuje se velbloudí karavanou přes Saharu, čeká na přívoz na Nigeru, vrací se z důvodu pouštní bouře atd. Když už konečně doputuje do Nigérie, skončí v celním skladě nebo se ji nedaří doručit a adresát je nucen jet pro balík na druhý konec města na adresu, kde místo dopravního depa najde místní policejní stanici, soud nebo hřbitov. Telefonní číslo dopravní společnosti na notifikačním mailu vede na místní ministerstvo spravedlnosti nebo je to číslo jiného podvodníka.

Občas chtějí, abych zaplatil dodatečné přepravní náklady prostřednictvím Western Union, to pak stačí napsat, že nejbližší pobočka WU je 100 km daleko a „vrátit“ jim peníze stejným obrázkovým mailem, jako je poslali oni vám. Chvíli dělají blbé a nerozumí, pak chvíli vyhrožují FBI a Scotland Yardem, někdy vám přijde i mail ze „Scotland Yardu“ , aby vás vyděsili. Záleží na vaší kreativitě a chuti je tahat za nos. Když se dobře daří a narazíte na ultra-lopatu, tak třeba trvá i měsíc, než mu dojde, že ho taháte za fusekli.

Když už se do toho pustíte, víte předem, že nic nezískáváte, ale podvodníkům kradete čas, který musejí do komunikace s vámi investovat a který pak nemohou věnovat potenciálním obětem.

Veškerá komunikace od samého začátku samozřejmě musí probíhat z mailové adresy neexistujícího člověka. Náhodou jsem přišel na to, že když je jméno přeložitelné translatorem, dává do příležitost k dalším kouskům. Když si s nima budete psát česky a oni to překládají přes translator, tak přeloží i jméno a peníze pak posílají někomu jinému (Dr. Emanuel Motýl se změní na Dr. Emanuel Butterfly) a vy pak můžete kupujícího upomínat, že se spletl a že musí platbu zastavit a on musí tvořit storno platby. A mezitím bombardujete i „banku“ a chudák černoušek musí ručně tvořit odpovědi a nestačí mu používat jenom ty, na které má hotový mustr. A přitom dělá další chyby. Jenomže je tak lačnej vašich peněz, že udělá cokoliv. Zdržet, otravovat, tahat za nos. „

Comments are closed.